Barion Pixel
+36302147515
2234 Maglód, Lövéte u. 30/4.
08:30 - 16:30

Menti, vagy nem menti?

Minden napi kérdés, mikor valamely ügyfelünknek elromlik a számítógépe: Adatok le vannak mentve?
Sajnos az esetek 90%-ban a válasz: nincs.
Legrosszabb, mikor hirtelen ekkor eszmél rá a kedves ügyfél, hogy pont ezen a lemezen vannak az esküvői/nyaralási/ballagási/gyerek születési (megfelelő rész kiválasztandó) nélkülözhetetlen videók, képek, vagy épp a könyvelőiroda 4-5-6 éves teljes könyvelése, és éppen a merevlemez romlott el.

Ilyenkor a javítást végző cég élete is nehéz, mivel először teljes adatmentést kell végrehajtani (ha még működik az adathordozó), és utána kezdhet a munkához, illetve az ügyfél is hatványozottan fogja őt zaklatni, mert fontosabbak az adatok, mint a működő számítógép.

És persze ilyenkor inkább hálátlan dolog,mint segítség, ha azt közöljük: milyen egyszerű és olcsó lenne menteni, igaz?

Hadd javasoljunk pár megoldást, ami az átlagos felhasználóknak jó lehet, használt rendszertől függetlenül (Linux, Windows, OSX), konkrét kérés esetén pedig állunk szíves rendelkezésükre!

  1. Mentés kézzel, DVD-re, DVD-ramra, vagy BD discre. A megoldás körülményes, időigényes, ellenben egyszerűnek is tekinthető. Fogunk egy DVD-RW-t, vagy DVD-RAM vagy BD-RW lemezt, ezek ugye 4,7GB vagy 8,5GB vagy 25GB lehetnek, és egy DVD író programmal újraírható mentést készítünk a szükséges felhasználói adatokról. Hátránya a lemezek kezelése.
  2. Mentés helyi, hordozható merevlemezre. Előny a könnyű kezelhetőség, mivel a legtöbb rendszerbe beépülve található backup program (Win7, Win8, összes linux, OSX 10.4-től) tartalmaz megoldásokat, csak fel kell dugni egy HDD-t, és ment rá akár óránként. A legtöbb mobil merevlemez gyártó a lemezhez adja a saját backup megoldását. Előnye, hogy nem kell vele törődni, és akár “bootolható” mentés is készíthető, hátránya, hogy meg kell venni a lemezt, ez lehet 15.000Ft-tól felfelé, igény szerint
  3. Mentés helyi, hálózati merevlemezre (NAS). Ugyanaz, mint a 2-es pont, extraként meg az, hogy az adatainkat elérhetjük akárhonnan a jövőben, mobilról, laptopról, út közben, vagy akár a TV-re is küldhetjük a jelet. Hátránya a kicsit magasabb ár (üres ház 20.000Ft-tól kapható)
  4. Mentés a “felhőbe”. Igen, ma már felhő(cloud) szolgáltató mint égen a csillag (Dropbox, Skydrive, Livedrive, Google drive, stb), és szinte mind alkalmas egy egy mappa, vagy mappák mentésére, a livedrive pl teljes számítógép mentést is ajánl, korlátlan tárhellyel. Előnye, az akár 0Ft költség, hátránya, hogy netkapcsolatot igényel. Adataink pedig akárhonnan elérhetők.

Ez csak a 4 fő megoldási kategória, mert lehet helyi gépen (asztali gép esetén) RAID tömböket készíteni tükrözéssel, a megfelelő védelemért, illetve a backup megoldásunk is lehet tükrözött lemezekből felépítve.

Azonban minden esetben igaz, egy másolat nem másolat! Fontos, hogy az igazán fontos adatainkról legalább 2 példányt őrizzünk, fizikailag külön helyen, és lehetőleg egyiket offline, ami véd az áramingadozás (villám) okozta károktól, és sok más elemi csapástól.

Lehet, már-már paranoia szintűnek tartják egyesek, de mi saját adataink védelmére óránkénti backupot alkalmazunk egy 2 lemezes hálózati adattárra, amiben a két lemez tükörmásolata egymásnak, és a külső adattár havonta legkésőbb teljes másolatban le van mentve egy olyan merevlemezre, ami csak ekkor van áram alá helyezve, majd mentés után máshol van tárolva, feszültségmentes állapotban. Így ha a helyi gépek tönkremennek, van backup, ha az is tönkremegy (villámcsapás miatt minden elektromos eszköz pl tönkremegy), akkor van egy offline backup, ami maximum pár hét anyagának elvesztését eredményezi, nem pedig minden, amit 10-15 év alatt elkészítettünk.

Más kérdés, hogy villámcsapás ellen is lehet védekezni, túlfeszültség levezetőkkel és zavarszűrőkkel, + szünetmentes tápok beépített védelmével, de az ördögnem alszik 🙂

Comments (1)

  1. Mester Profil - GeriSoft Stúdió Kft.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *