Barion Pixel
+36302147515
2234 Maglód, Lövéte u. 30/4.
08:30 - 16:30

Kodak CX7330 tuning

16 március 2009 Posted by Ábrahám Péter GeriSoft személyes No Comments

Egy éve már, hogy elkészült a tuning erre a kis kompakt gépre, de csak most jutottam el a publikálásig. Talán kicsit időm nem volt, talán nem éreztem annyira értékesnek, de végre megírtam. Egy kicsit a Fototrend oldal beindulása is segített ebben 🙂

Történt, hogy 2006-ban elejtettem a kis fényképezőmet, ezért kellett venni egy újat. Ezen év tavaszán volt nagy sláger ez a készülék: Kodak CX7330

Összefoglalva a legfontosabbak, amik akkor nekem fő szempont volt:
– 3.1MP
– 3x optikai zoom (digitális nem érdekel, de 3,3x)
– legyen optikai keresője is!
– makrót tudjon.

A listát tökéletesen hozta is, egy kivétellel. Gyönyörű képeket készít nappal, félhomályban, kis tanulással sötétben is. Zoom tökéletes, menuben amit lehet állítani, az épp elég.
Azonban a makro az inkább közeli kiskép, mint makró, de ekkor még nem tudtam, amit egy év múlva.
Mégpedig azt, hogy egy stockholmi barátunk kapcsán megszeretem a makró fotózást. (rákapnék a digiscoping-ra is, de nem telik olyan távcsőre, aminek min. 20mm okulárlencséje van, sajnos ennél kisebbnél durván vignyetázódik a kép)

Nos, mit tehet az ember, ha olyan gépe van, ami nem igazán alkalmas makró képeket készíteni? 3x zoom az semmi, ha rátolom a digit zoomot, akkor ugyan 10x, de nincs az az ember, aki megnézi szívvel 🙁
Persze, egy bridge vagy dSLR gépnél adott, tegyél fel közgyűrűt, vegyél előtétlencsét, cserélj obit. De ezen?
Megoldás: gyártsunk!

Mindjárt kettőt. A nagyobbik cc. 18cm hosszú, benne egy +4D Zeiss lencse. Körülötte a tejesdoboz a vaku toldása, hogy ha kell, ezzel lehet vakuzni is, a fényt kivezeti a lencse mellett, és a tetején lévő papír eléggé megtöri a fényt, hogy ne szórja tele a képet.
A kisebbikben egy +6D Zeiss lencse van, kb 6cm hosszú, ezzel nem lehet vakuzni, annyira durván becsillan a legkisebb fény is, illetve annyira közeli a tárgy, hogy nem lehetett megoldani.

Lássuk, milyen volt, milyen lett? (elnézést, de nem tudtam pontosan ugyanabból az állásból fotózni végig, mert figyelni kellett a szögre, fényre, magasságra, árnyékra, és nem mindig volt jó ugyanabból a szögből)

Eredeti kivitelben a gép középponttól mért közelpont wide állásban 9cm, tele állásban 21cm. a tárgy mérete mindkét esetben azonos, vagyis semmit nem értünk el a zoomolással 🙁

wide

tele

A +4D lencsével wide állásban nem lehet képet készteni, mert vignyettálódás lép fel, de tele állásban a közelpont 18cm-re redukálható, és nagyobb is a látott kép:

Sajnos kicsit elmozdult az előtét, így a jobb alsó sarokban belátszik, ezt utólag vettem csak észre

A +6D lencsével (ami egy kiváló kólás üvegre készült, és pont rászorul az objektívre) már lehet wide és tele állásban is fotózni:

wide-ban kicsi vignyetta látható, de 1,5x zoom már eltünteti

3x zoomnál tele állásban már lényegesen látszik, mennyivel nagyobb a tárgy, és mit is nyertünk a kiegészítővel.
Közelpontok a gép közepétől: wide állás – 4cm (lencsétől kb 1cm), tele állás – 13cm (lencsétől kb 5cm)

Az pedig, hogy milyen lesz ettől a DoF a képen, lássék itt két tesztkép:

Azt hiszem, sikerült elég jól feltuningolni ezt a ma már igencsak alapnak tekinthető készüléket, melyet a további makró képeim is talán igazolnak:
flick’r makró galériám
Ha egyszer ezt is elejtem, talán végre veszek egy igazán makróra alkalmas készüléket magamnak. De nem szeretek csak azért megválni valamitől, hogy legyen más. Inkáb kipofozom.

Remélem sikerült másnak is kedvet csináljak a játékhoz.
Ha mégis ráindulok a digiscopingra is, azt is megírom.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *